Indonezja...

Cały miesiąc spędziłam w Indonezji. Podróżowałam przez Jawę i Bali różnymi środkami transportu, w różnym towarzystwie. Był czas, kiedy daliśmy się oprowadzać zaprzyjaźnionym miejscowym oraz kiedy trzeba było trochę przejechać na własną rękę. Bywało łatwiej i trudniej. Nie obyło się bez miłych niespodzianek i rozczarowań. W związku z tym, że dałam się ponieść wirowi tego zadziwiającego kraju i że dość sporo różnych aspektów udało mi się zaobserwować, chcę podzielić się ze światem moimi obserwacjami. Powoli będę zamieszczać relację z podróży wzbogaconą zdjęciami, na ile czas mi będzie pozwalał ;)
Zacznijmy od początku - jak Wy sobie wyobrażacie ten kraj? Tropikalna dżungla? Rajskie plaże? Plantacje ryżu? Niesamowite doznania na talerzu? A może jeszcze inaczej?

Na razie zacznijmy od podstawowych informacji o kraju.

  1. Państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, zajmuje ponad 17 tysięcy wysp.
  2. Liczy sobie prawie 240 mln (!) mieszkańców, co czyni ją 4. najbardziej zaludnionym krajem na ziemi.
  3. Stolica - Dżakarta - jest położona na Jawie i ma ok. 8 mln mieszkańców.
  4. Jest to kraj wielu religii - mimo że 90% mieszkańców jest muzłumanami, to żyją w zgodzie z chrześcijanami, hinduistami i buddystami, a religie te przeplatają się z pierwotną religią przodków - animizmem. Co więcej, w państwie obowiązuje doktryna harmonii społecznej Pancasila, utworzona w 1945 r. i mająca zjednoczyć swoich obywateli, która nakazuje m. in. monoteizm. Skąd więc w tym gronie hindusi? Udowodnili, że bogowie Brahma, Wisznu i Śiwa to wcielenia jednej istoty - Sanghyang Widi Wasa, a więc podobnie jak w chrześcijaństwie - Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. No i mamy. ;)
  5. Obowiązuje 250 różnych języków ( z dialektami prawie 600), oficjalny to indonezyjski - Bahasa Indonesia.
  6. Jedna z wysp - Jawa - jest najbardziej zaludnioną wyspą świata - 130 mln osób, co stanowi ponad połowę kraju! (co widać, słychać i czuć)
  7. Jest to była kolonia holenderska, wyzwolona po II wojnie światowej.
  8. Flaga indonezyjska jest odwróconą flagą Polski. ;)  (i wszystko jest tam inne)

Na razie tyle!


źródło: Wikipedia, GoogleMaps, Przewodnik Gazeta Wyborcza "Podróże Marzeń" Indonezja.

Komentarze

Popularne posty